Toužíte v příštím létě po dovolené na Mallorce a nechcete ji celou proválet u moře? Sice se nám teprve přiblížila zima, ale už teď se můžete nechat inspirovat, kam příští rok vyrazit nejen za sluníčkem, ale i za kulturou a památkami.

Následující video-tip nabízí malou prohlídku areálu kopií významných budov španělské architektury, Pueblo Espaňol, který se nachází v hlavním městě Palma de Mallorca.

Video bylo pořízeno během cesty na Mallorcu v září 2013, při níž skupině českých turistů zajišťovala tlumočení právě naše cestovní agentura.

Více informací o památce:

POBLE ESPANYOL

Areál španělské architektury byl založen v roce 1967 jako dílo významného architekta jménem Fernando Chueca Gotilla. V půvabném zálivu hlavního města Mallorky se rozhodl zachytit harmonický výběr nejznámějších a unikátních příkladů architektonických skvostů Španělska, aniž by opomněl i ty nejmenší detaily výzdoby staveb.

Dnes je tento nadčasový a vznešený nápad zhmotněný a je možné jej vychutnat v pěších ulicích a na náměstích, kde lze nalézt také několik barů a restaurací. Bez nadsázky lze říci, že Poble Espanyol je třetí nejlepší turistickou atrakcí svého druhu na celém světě.

  1. Puerta de bisagra (Toledo)

Doslova „otočná brána“, tak lze přeložit název hlavní vstupní brány do Toleda, města v srdci Španělska. Postavená byla na objednávku císaře Karla V. v roce 1550 v platereskním stylu (=styl bohatého plastického dekoru typického pro španělskou renesanci). Brána je dílem významného architekta Alonsa de Covarrubiase.

  1. Patio de Carlos V (Toledo)

Nádvoří Karla V., postavené v 16. století Alonsem de Covarrubiasem, připomíná starý klášter San Pedro El Martir, který býval majetkem dominikánského řádu. V současné době v toledské budově sídlí Univerzita Kastilie La Mancha.

  1. Cristo de los faroles (Córdoba)

Doklad kapucínské skromnosti a pokory vidíme v podobě střídmého průčelí konventu, před nímž se nachází córdobský kříž „Kristus Luceren“, který jako světlo života vchází do temnoty córdobské noci.

  1. Baňos Arabes (Granada)

Podle římského vzoru byly Araby v maurském paláci Alhambra zbudovány lázně, které sestávaly z několika místností: šatna (apodyterium), chladná síň (frigidarium), teplá síň (tepidarium), horká nebo také parná síň (caldarium), součástí vybavení objektu byla také kotelna (furnus).

  1. Patio de los Arrayanes (Granada)

V překladu „Myrtový dvorec“ se nachází v maurském sídle Alhambra v Granadě, kde je součástí královského paláce. Dvorec je v originální podobě dlouhý 42 m a široký 22 m a byl vybudován pro poslední arabskou dynastii, panovnický rod Nasridů, v roce 1333. Charakteristická je pro něj rozměrná nádrž uprostřed, obložená mramorem a plná zlatých rybek; kolem jsou vysázeny myrty (odsud název). Na severní a jižní straně nádvoří jsou galerie s bohatě ornamentálně zdobenou mramorovou kolonádou.

  1. Casa Canaria (Tenerife)

Příklad domu ve stylu La Laguna s rozsáhlým dřevěným balkonem je typický pro bytovou architekturu Kanárských ostrovů.

  1. Ermita de San Antonio de la Florida (Madrid)

Neoklasicistní královská kaple z 18. století, postavená Felipem Fontanou, je hrobkou španělského malíře Francisca Goya, jehož freskami jsou zdi i kopule kaple vymalovány.  Z originální kaple v Madridu vychází 13. června každoroční procesí „Romería“, v němž mladé svobodné ženy prosí světce (sv. Antonína), aby jim přivedl do cesty vhodného partnera.

  1. Casa de „El Greco“ (Toledo)

Dům a dnešní muzeum malíře a sochaře řeckého původu, představitele španělského manýrismu a pozdní renesance; vlastním jménem Domenikos Theotokopoulos. Uměleckou veřejností byl objeven až na přelomu 19. a 20. století, kdy se stal inspirací pro tvůrce moderních uměleckých směrů (expresionismus, surrealismus apod.). Muzeum bylo založeno v roce 1911 za účelem shromáždit a vystavit malířovo dílo roztroušené v širokém okolí Toleda.

  1. Plaza de Santa María (Burgos)

Náměstí připomínající prostranství před katedrálou Panny Marie v Burgosu.

  1. Palacio de la Diputación (Barcelona)

Palác deputace (poselstva) byl postaven v roce 1416 v Barceloně. V areálu Pueblo Español uvidíme část budovy s hlavními prvky průčelí: gotickou galerii a postraní schodiště, které ve struktuře originální budovy tvoří vstup na nádvoří Palatio de Honor.

  1. Isglésia S. Félix de Torralba de Ribota (Calatayud)

Originální kostel sv. Felixe byl postaven v roce 1367 v provincii Zaragoza. Stavba je příkladem opevněného kostela aragonsko-mudejarského stylu. Podél jeho bočních kaplí se nachází chodba, otevřená do exteriéru řadou oblouků, která byla určena pro vojenskou stráž.

  1. Torre de Santa Caterina (Valencia)

Věž sv. Kateřiny byla postavena jako příklad barokního valencijského stylu v letech 1688 – 1705. Věž je šestihranná, má výšku 49 m. Z pěti podlaží je nejzajímavější poslední, s neobvyklým prvkem spirálovitých sloupků.

  1. Plaza Mayor

Na Plaza Mayor (velké náměstí) vidíme příklad typického španělského městského prostranství obehnaného arkádovým podloubím.

  1. Ayuntamiento (Vergara)

„Radnice“ je obvyklým příkladem mnoha světských budov v oblasti Baskicka (sever Španělska – Bilbao, Santander a okolí).

  1. Calle Mayor

Na severu Španělska ještě chvíli zůstaneme, budeme procházet typickou hlavní ulicí s domy v gotickém stylu z okolí Santanderu, např. dům cantabrijské šlechtičny Doni Leonory de la Vega.

  1. Torre del Oro (Sevilla)

Touto stavbou naopak pomyslně zamíříme do slunné Andalusie na jihu Španělska, v jejímž hlavním městě, Sevilla, se nachází Zlatá věž z počátku 13. století. Je velkolepým příkladem arabského opevnění z doby vlády Almohadů (Almohadský chalífát); tvoří součást pevnosti Alcazar, kde sloužila ke sledování pohybu u vstupu do města.

  1. Plaza de Luis Vives

V této části areálu převažují katalánské a aragonské budovy, které se objevují na východním pobřeží Španělska (Costa Brava, Costa Durada, Costa Blanca). Náměstí je pojmenováno po významném humanistovi, mysliteli a pedagogickém reformátorovi z Valencie, který žil v první polovině 16. století, pro své myšlenky byl z rozhodnutí inkvizice upálen.

  1. Barrio Andaluz

Andaluská čtvrť představuje typické domy z Málagy, Granady a Cádizu.

  1. Ermita del Cristo de la Luz (Toledo)

Kaple Krista Světla byla původně arabskou mešitou poblíž městské brány Bab-Al-Mardum (mardum = ucpaná), podle které získala mešita svůj název. Brána i mešita byly dokončené v roce 999 za córdobského chalífátu. V roce 1186 budovu, jejíž velikost ve čtvercovém půdorysu je pouze 8 x 8 m, věnoval Alfons VIII. (kastilský král) rytířům johanitského řádu, jež mešitu přejmenovali a přebudovali přístavbou apsidy.

  1. Puerta de Toledo (Ciudad Real)

Brána byla vystavěná v roce 1328 během vlády Alfonse XI. a je příkladem splynutí gotického a maurského stylu.

  1. Kühn & Partner

Skutečné ředitelství realitní kanceláře Kühn & Partner, která na baleárských ostrovech působí již od roku 1987.

  1. Casa de los Maldonado (Salamanca)

Typický příklad světského platereskního stylu (viz výše) z konce 16. století.

 

Informace:

C/ Poble Espanyol, s/n
07014 – Palma de Mallorca, Baleares
+34 971 737 070 –

Bus: 5, 29, 46 (zastávka: Andrea Doria 22)

Mohlo by Vás také zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *