Toužíte v příštím létě po dovolené na Mallorce a nechcete ji celou proválet u moře? Sice se nám teprve přiblížila zima, ale už teď se můžete nechat inspirovat, kam příští rok vyrazit nejen za sluníčkem, ale i za kulturou a památkami.
Následující video-tip nabízí malou prohlídku areálu kopií významných budov španělské architektury, Pueblo Espaňol, který se nachází v hlavním městě Palma de Mallorca.
Video bylo pořízeno během cesty na Mallorcu v září 2013, při níž skupině českých turistů zajišťovala tlumočení právě naše cestovní agentura.
Více informací o památce:
POBLE ESPANYOL
Areál španělské architektury byl založen v roce 1967 jako dílo významného architekta jménem Fernando Chueca Gotilla. V půvabném zálivu hlavního města Mallorky se rozhodl zachytit harmonický výběr nejznámějších a unikátních příkladů architektonických skvostů Španělska, aniž by opomněl i ty nejmenší detaily výzdoby staveb.
Dnes je tento nadčasový a vznešený nápad zhmotněný a je možné jej vychutnat v pěších ulicích a na náměstích, kde lze nalézt také několik barů a restaurací. Bez nadsázky lze říci, že Poble Espanyol je třetí nejlepší turistickou atrakcí svého druhu na celém světě.
- Puerta de bisagra (Toledo)
Doslova „otočná brána“, tak lze přeložit název hlavní vstupní brány do Toleda, města v srdci Španělska. Postavená byla na objednávku císaře Karla V. v roce 1550 v platereskním stylu (=styl bohatého plastického dekoru typického pro španělskou renesanci). Brána je dílem významného architekta Alonsa de Covarrubiase.
- Patio de Carlos V (Toledo)
Nádvoří Karla V., postavené v 16. století Alonsem de Covarrubiasem, připomíná starý klášter San Pedro El Martir, který býval majetkem dominikánského řádu. V současné době v toledské budově sídlí Univerzita Kastilie La Mancha.
- Cristo de los faroles (Córdoba)
Doklad kapucínské skromnosti a pokory vidíme v podobě střídmého průčelí konventu, před nímž se nachází córdobský kříž „Kristus Luceren“, který jako světlo života vchází do temnoty córdobské noci.
- Baňos Arabes (Granada)
Podle římského vzoru byly Araby v maurském paláci Alhambra zbudovány lázně, které sestávaly z několika místností: šatna (apodyterium), chladná síň (frigidarium), teplá síň (tepidarium), horká nebo také parná síň (caldarium), součástí vybavení objektu byla také kotelna (furnus).
- Patio de los Arrayanes (Granada)
V překladu „Myrtový dvorec“ se nachází v maurském sídle Alhambra v Granadě, kde je součástí královského paláce. Dvorec je v originální podobě dlouhý 42 m a široký 22 m a byl vybudován pro poslední arabskou dynastii, panovnický rod Nasridů, v roce 1333. Charakteristická je pro něj rozměrná nádrž uprostřed, obložená mramorem a plná zlatých rybek; kolem jsou vysázeny myrty (odsud název). Na severní a jižní straně nádvoří jsou galerie s bohatě ornamentálně zdobenou mramorovou kolonádou.
- Casa Canaria (Tenerife)
Příklad domu ve stylu La Laguna s rozsáhlým dřevěným balkonem je typický pro bytovou architekturu Kanárských ostrovů.
- Ermita de San Antonio de la Florida (Madrid)
Neoklasicistní královská kaple z 18. století, postavená Felipem Fontanou, je hrobkou španělského malíře Francisca Goya, jehož freskami jsou zdi i kopule kaple vymalovány. Z originální kaple v Madridu vychází 13. června každoroční procesí „Romería“, v němž mladé svobodné ženy prosí světce (sv. Antonína), aby jim přivedl do cesty vhodného partnera.
- Casa de „El Greco“ (Toledo)
Dům a dnešní muzeum malíře a sochaře řeckého původu, představitele španělského manýrismu a pozdní renesance; vlastním jménem Domenikos Theotokopoulos. Uměleckou veřejností byl objeven až na přelomu 19. a 20. století, kdy se stal inspirací pro tvůrce moderních uměleckých směrů (expresionismus, surrealismus apod.). Muzeum bylo založeno v roce 1911 za účelem shromáždit a vystavit malířovo dílo roztroušené v širokém okolí Toleda.
- Plaza de Santa María (Burgos)
Náměstí připomínající prostranství před katedrálou Panny Marie v Burgosu.
- Palacio de la Diputación (Barcelona)
Palác deputace (poselstva) byl postaven v roce 1416 v Barceloně. V areálu Pueblo Español uvidíme část budovy s hlavními prvky průčelí: gotickou galerii a postraní schodiště, které ve struktuře originální budovy tvoří vstup na nádvoří Palatio de Honor.
- Isglésia S. Félix de Torralba de Ribota (Calatayud)
Originální kostel sv. Felixe byl postaven v roce 1367 v provincii Zaragoza. Stavba je příkladem opevněného kostela aragonsko-mudejarského stylu. Podél jeho bočních kaplí se nachází chodba, otevřená do exteriéru řadou oblouků, která byla určena pro vojenskou stráž.
- Torre de Santa Caterina (Valencia)
Věž sv. Kateřiny byla postavena jako příklad barokního valencijského stylu v letech 1688 – 1705. Věž je šestihranná, má výšku 49 m. Z pěti podlaží je nejzajímavější poslední, s neobvyklým prvkem spirálovitých sloupků.
- Plaza Mayor
Na Plaza Mayor (velké náměstí) vidíme příklad typického španělského městského prostranství obehnaného arkádovým podloubím.
- Ayuntamiento (Vergara)
„Radnice“ je obvyklým příkladem mnoha světských budov v oblasti Baskicka (sever Španělska – Bilbao, Santander a okolí).
- Calle Mayor
Na severu Španělska ještě chvíli zůstaneme, budeme procházet typickou hlavní ulicí s domy v gotickém stylu z okolí Santanderu, např. dům cantabrijské šlechtičny Doni Leonory de la Vega.
- Torre del Oro (Sevilla)
Touto stavbou naopak pomyslně zamíříme do slunné Andalusie na jihu Španělska, v jejímž hlavním městě, Sevilla, se nachází Zlatá věž z počátku 13. století. Je velkolepým příkladem arabského opevnění z doby vlády Almohadů (Almohadský chalífát); tvoří součást pevnosti Alcazar, kde sloužila ke sledování pohybu u vstupu do města.
- Plaza de Luis Vives
V této části areálu převažují katalánské a aragonské budovy, které se objevují na východním pobřeží Španělska (Costa Brava, Costa Durada, Costa Blanca). Náměstí je pojmenováno po významném humanistovi, mysliteli a pedagogickém reformátorovi z Valencie, který žil v první polovině 16. století, pro své myšlenky byl z rozhodnutí inkvizice upálen.
- Barrio Andaluz
Andaluská čtvrť představuje typické domy z Málagy, Granady a Cádizu.
- Ermita del Cristo de la Luz (Toledo)
Kaple Krista Světla byla původně arabskou mešitou poblíž městské brány Bab-Al-Mardum (mardum = ucpaná), podle které získala mešita svůj název. Brána i mešita byly dokončené v roce 999 za córdobského chalífátu. V roce 1186 budovu, jejíž velikost ve čtvercovém půdorysu je pouze 8 x 8 m, věnoval Alfons VIII. (kastilský král) rytířům johanitského řádu, jež mešitu přejmenovali a přebudovali přístavbou apsidy.
- Puerta de Toledo (Ciudad Real)
Brána byla vystavěná v roce 1328 během vlády Alfonse XI. a je příkladem splynutí gotického a maurského stylu.
- Kühn & Partner
Skutečné ředitelství realitní kanceláře Kühn & Partner, která na baleárských ostrovech působí již od roku 1987.
- Casa de los Maldonado (Salamanca)
Typický příklad světského platereskního stylu (viz výše) z konce 16. století.
Informace:
C/ Poble Espanyol, s/n
07014 – Palma de Mallorca, Baleares
+34 971 737 070 –
Bus: 5, 29, 46 (zastávka: Andrea Doria 22)